MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO


Championy               Szczenięta               Nasze Peruwiańczyki               z Wystaw               Kontakt / Mapka

Nagi Pies Peruwiański - Perro Sin Pelo del Peru - Peruwian Hairless Dog - INCA ORCHID MOONFLOWER DOG.


WIELKOŚCI:

- miniaturowy - waga: 5-8kg, wzrost: 25-40cm;
- średni - waga: 8-12kg, wzrost: 40-50cm;
- duży - waga: 12-25kg, wzrost: 50-65cm;

W jednym miocie mogą rodzić się szczenięta rożnych wielkości.

SZATA:

W jednym miocie mogą rodzic się szczenięta nagie i owłosione. U nagich psów występuje brak owłosienia na całym ciele, może jedynie być skąpa czuprynka oraz włosy na czubku ogona i nogach. Skóra ma kolory od czarnego przez odcienie szarości, brązu, beżu i złota są jednolite w barwie lub dwukolorowe a nawet trikolory. Miewają białe znaczenia, na łapkach i brzuchu. Ich skóra zmienia kolor w zależności od pory roku, na słońcu opalają się i ciemnieją, zimą skóra pozbawiona promieni słonecznych może być nawet niemal biała.

U owłosionych szata miewa barwy od bieli do czerni, mogą mieć krótką i gładką sierść jak np. u doga niemieckiego jak również półdługą jak np. retriver.

Kraj pochodzenia: PERU
Długość życia: 12-18 lat

AKTYWNOŚĆ:

Żywiołowy, uwielbia ruch i pogoń, nie potrzebuje długich czasów na aktywność, w domu spokojny. Latem uwielbia przebywać na świeżym powietrzu i słońcu, zimą może niemal nie wychodzić na dwór i wystarczą mu jedynie krótkie spacerki na "siusiu".

NIECO HISTORII:

Peruwiańczyki towarzyszą ludziom od bardzo dawna, ich wizerunki można odnaleźć w osadach, w których istnieją ślady cywilizacji wcześniejszych od Inków ! Ale to właśnie Inkowie bardzo cenili sobie nagie psy i dbali o czystość rasy. Z dbałości o kolor ich skóry trzymano je w domach oraz szklarniach, których hodowano orchidee. W ten sposób psy były chronione przed promieniami słońca, a ich skóra była jasna niemal biała co było niezwykle cenione przez pradawnych miłośników tej rasy. Stąd też późniejsza nazwa rasy nadana przez Hiszpanów, którzy podbili imperium Inków. INCA ORCHID MOONFLOWER DOG.

CHARAKTER:

Nagi Pies Peruwiański jest zwierzęciem szlachetnym, pełnym rezerwy, uczuciowym, przywiązanym do rodziny, czujnym, gotowym do obrony swego pana, nieufnym wobec obcych, potrzebuje czasu na zapoznanie się z nieznajomymi, choć generalnie lubi ludzi, nie jest konfliktowy, wymaga łagodnego traktowania przez człowieka. Jest bardzo inteligentny i instynktownie wyczuwa ludzi negatywnie do niego nastawionych. Doskonale sprawdza się w roli psa do towarzystwa, gdyż do tej roli był hodowany przez kilkaset lat. Dobrze czuje się w mieszkaniu. Zarówno pod względem psychiki jak i wyglądu przypomina charta. Jego zamiłowaniem jest pogoń, dlatego świetnie radzi sobie na coursingach. Psy nagie i owłosione w wielu krajach na świecie są bardzo lubiane przez szkoleniowców, których zamiłowaniem są zawody.

PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Wbrew pozornej delikatności i kruchości tego golasa nie należy traktować jako rasę wynaturzoną. Jest to rasa niezwykle zdrowa i długowieczna. W końcu psy te istnieją od setek lat i dobrze sobie radzą nadal żyjąc w górach Peru całkiem naturalnie bez ingerencji człowieka, co świadczy o ich dobrym zdrowiu i wytrzymałości spowodowanej selekcją naturalną. W Peru najcenniejsze osobniki to te złapane w górach, które urodziły się jako wolne jak "Mustangi". Poza brakiem owłosienia i części przedtrzonowców nie występują u nich problemy genetyczne. Pod wieloma względami są bardziej wytrwałe od innych ras. Jednak należy pamiętać iż pochodzą z ciepłego klimatu i są bezwłose, stąd szybciej oddają ciepło od psów owłosionych. Dlatego w naszym klimacie, zimą w mrozy powinny wychodzić na krótkie spacery lub nosić ubranko. Pielęgnacja to standardowe obcinanie pazurów i w razie potrzeby kąpiel mydłem w płynie do ciała o neutralnym PH. Aby skóra była gładka MOŻNA, ale nie stanowi to konieczności stosować peeling do ciała i krem nawilżajacy po kąpieli. W bardzo słoneczne dni jeśli pies ma przebywać długi czas na dworze można zastosować krem z filtrem UV w związku ze szkodliwym promieniowaniem, ale kolejny raz pragnę podkreślić nie przesadzajmy. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne dotyczące skóry są spowodowane naszą chęcią, aby skóra psa była miękka i miła dla nas ludzi w dotyku. Czym skóra jest miększa tym delikatniejsza i bardziej podatna na czynniki atmosferyczne.