MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO MARGAREJRO


Strona Główna         Championy         Szczenięta         Psy         Suki         z Wystaw         Kontakt / Mapka

Rozszerzenie żołądka

Literatura zaczerpnięta ze strony JOHN DOG:
https://johndog.pl/blog/zdrowie/rozszerzenie-zoladka

Z Rozszerzenie żołądka to choroba, która bardzo szybko może doprowadzić do jego skrętu, czyli stanu bardzo groźnego dla psa. Jeśli zaobserwujesz pierwsze objawy u swojego pupila, powinieneś jak najszybciej udać się z nim do kliniki weterynaryjnej! Jak je rozpoznać? Wszystkiego dowiesz się z tego odcinka.

CO TO JEST ROZSZERZENIE ŻOŁĄDKA?

Rozszerzenie żołądka, zwane również ostrym rozszerzeniem żołądka, to, najprościej mówiąc, bardzo mocne wypełnienie go gazem. Może ono bardzo szybko doprowadzić do zagrażającego życiu psa skrętu żołądka, zwanego często po prostu skrętem. Taki stan czworonoga wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej!

Na czym polega problem? Wzdęcie powstające w żołądku powoduje, że narząd ten rośnie jak balon, przez co uciska inne, sąsiadujące z nim organy oraz przeponę. Rozszerzony żołądek łatwo może się skręcić – najczęściej następuje to wzdłuż osi długiej – wokół odźwiernika, przez co „zatyka się” odpływ z żołądka i rozszerzenie tego narządu postępuje. Taki stan może doprowadzić również do skrętu śledziony, a przede wszystkim do zacisku głównych naczyń krwionośnych i spowodować tym samym niedokrwienie narządów jamy brzusznej, co może skończyć się martwicą. Zmniejsza się również pojemność minutowa serca, co doprowadza do wstrząsu, który zaś często kończy się zgonem pacjenta.

Pamiętajmy, że rozszerzenie żołądka może trwać nawet kilka godzin, natomiast od momentu wystąpienia skrętu żołądka i zacisku naczyń liczy się każda minuta!

KIEDY MOŻE WYSTĄPIĆ ROZSZERZENIE ŻOŁĄDKA?

Wiadomo, że wpływ na tę chorobę ma wiele czynników. Po pierwsze predyspozycje rasowe – najbardziej narażone są rasy z długą i głęboką klatką piersiową. Po drugie duże znaczenie odgrywa tu genetyka. Po trzecie ilość połykanego powietrza – im więcej pies połyka go podczas karmienia, tym większa możliwość zgazowania żołądka, fermentacji i wystąpienia skrętu.

Wysiłek fizyczny to kolejny z czynników, które wpływają na wystąpienie tej jednostki chorobowej – pies po posiłku powinien przez kilka godzin wypoczywać, a nie iść na spacer czy szaleć podczas zabawy. Ponadto przyczyną rozszerzenia żołądka może być też stres.

JAKIE RASY NAJCZĘŚCIEJ DOTYKA TO SCHORZENIE?

Na wystąpienie tego schorzenia najbardziej narażone są rasy duże i olbrzymie, takie jak np. mastify, bernardyny, dogi niemieckie, owczarki niemieckie, setery, a nawet labradory czy boksery. Rzadko spotykamy się z tą jednostką chorobową u małych psów, np. yorków. Mimo wszystko należy jednak pamiętać, że może ona wystąpić u każdego czworonoga!

OBJAWY KLINICZNE

Pies z ostrym rozszerzeniem żołądka:

» jest niespokojny,
» dyszy,
» ślini się,
» jego język może zmienić kolor na bardziej szary, fioletowy bądź też blady,
» mogą pojawić się bezproduktywne wymioty lub ulewania, np. po wypiciu wody,
» pies wykazuje ostry ból w jamie brzusznej.
W literaturze często można spotkać opis mówiący, że widoczne jest wyraźne zwiększenie obrysu jamy brzusznej na wysokości żołądka, czyli za linią żeber – nie jest to jednak regułą, zdarza się bowiem, że obrys jamy brzusznej bywa tylko minimalnie powiększony.

Objawy skrętu żołądka są bardzo podobne do objawów rozszerzenia, jednak w takim przypadku pies jest bezsilny – leży, dyszy, ma objawy wstrząsu, może również tracić świadomość, a obrys jamy brzusznej z każdą minutą się powiększa.

Jeśli masz psa rasy narażonej na ostre rozszerzenie żołądka i dostrzegasz u niego niepokojące objawy – jak najszybciej udaj się z pupilem do kliniki weterynaryjnej!

BADANIE W KLINICE WETERYNARYJNEJ

Lekarz po zbadaniu klinicznym od razu powinien wykonać zdjęcie RTG, aby potwierdzić bądź wykluczyć Twoje podejrzenia i określić stopień rozszerzenia żołądka. W przypadku silnego rozszerzenia i skrętu, który zagraża życiu psa, trokaruje się żołądek, czyli przebija powłoki ciała i żołądek, aby wypuścić z niego gazy. Jednocześnie próbuje się sondować czworonoga, czyli udrożnić żołądek od strony jamy ustnej za pomocą sondy ustno-żołądkowej.

Pacjent jak najszybciej powinien trafić na stół operacyjny. Podczas operacji z żołądka usuwany jest nadmiar gazu lub zalegającego pokarmu. Następnie żołądek jest bardzo delikatnie odkręcany do pozycji prawidłowej, a lekarze sprawdzają, czy nie doszło do martwicy. Kolejnym krokiem jest zabieg gastropeksji – czyli przyszycie fragmentu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej, aby zapobiec kolejnym skrętom. Podczas zabiegu sprawdzana jest śledziona – jeśli doszło do martwicy w wyniku jej skręcenia, jest ona usuwana.

Po operacji pacjent wymaga stałego monitoringu, płynoterapii, silnych leków przeciwbólowych i przeciwwstrząsowych oraz kilkudniowej kontroli i obserwacji lekarskiej.

ZAPOBIEGANIE

Niestety nie ma jednej metody, która będzie działała w 100%. Niektórzy właściciele decydują się na profilaktyczny zabieg gastropeksji, czyli przyszycia fragmentu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Zapobiega to skrętowi żołądka prawie w 100%, jednak nie zapobiega jego rozszerzeniu. Pamiętajmy, że ryzyko śmierci w przypadku skrętu żołądka sięga nawet 45%!

Starajmy się racjonalnie karmić swojego psa – najlepiej dwa razy dziennie, karmą, która nie będzie fermentować, a przez to wydzielać gazu. Zadbajmy, aby pies miał dostęp do świeżej wody pitnej, ale przypilnujmy również, aby się nie opijał. Jeśli pupil je łapczywie, kupmy mu specjalną miskę, tzw. labirynt lub ślimak, dzięki czemu będzie jadł wolniej. Obserwujmy psa po karmieniu. Pamiętajmy, aby nie pozwalać mu na żaden wysiłek fizyczny przed, w trakcie lub po posiłku. Czasami bowiem wystarczy tylko kilka minut pogoni za rowerzystą, aby wystąpił skręt żołądka!